Wystawa
Hidden Textile Treasures in the collections of the Sudan National Museum (otwarta 24 Października 2019 r.)
Wystawa przygotowywana we współpracy z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, Sudańskim Muzeum Narodowym i SFDAS.
Ta wystawa była planowana od początku projektu. Chodziło o to, aby przedstawić nie tylko publiczności, ale także kolegom z branży, bogaty potencjał informacyjny tekstyliów i narzędzi związanych z produkcją włókienniczą dla naszych badań i zrozumienia nubijskiej przeszłości. Niestety, częsty brak specjalisty z dziedziny tekstyliów podczas wykopalisk stwarza sytuację, w której pozostałości tkanin zwykle nie są badane i nie są publikowane. Ponadto, nawet jeśli materiał jest zbierany, brak odpowiednich warunków dla przechowywania tkanin archeologicznych przyczynia się do ich szybkiego rozkładu.
Dzięki hojnemu dofinansowaniu Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu POLONEZ udało się nam zapewnić transport i konserwację czterech wyjątkowych tkanin ze średniowiecznej kolekcji Sudańskiego Muzeum Narodowego, a także ich umieszczenie w nowych gablotach, zapewniając ich długotrwale zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń odwiedzających Muzeum oraz badaczy. Te cztery tkaniny (KH 15601, KH 18129, KH 18135, KH 18868), a także fragmenty pomalowanego całunu z wyspy Sai, wypożyczone z tej okazji, są niewątpliwie najważniejszymi punktami wystawy.
Scenariusz wystawy podąża etapami tkania, począwszy od prezentacji surowca i jego przetwarzanie w nici, które następnie rozkładane są na krosnach i tkane. Na wystawie nie brak różnorodnych tkanin których kontekst i opis daje wgląd w codzienne życie i praktyki pogrzebowe mieszkańców zarówno starożytnego, jak i średniowiecznego Sudanu.
Planowanie wystawy skorzystało na cennej współpracy z dr. Elsą Yvanez (Uniwersytet w Kopenhadze) i dr. Vincent’em Francigny (dyrektor SFDAS i dyrektor misji Sai). Szczególne podziękowania należą się naszemu koordynatorowi, panu Mustafie Ahmedowi Elsharif Abdalla, który zapewnił sprawną i skuteczną współpracę z władzami NCAM i personelem Sudańskiego Muzeum Narodowego.

